חברון

חברון היא העיר היהודית הקדומה ביותר. אברהם אבינו קנה כאן את "מערת המכפלה" - חלקת קבר לשרה אשתו, ובה נטמנו האבות והאמהות של האומה היהודית. המהלך ברחובות בהם הילכו אברהם יצחק ויעקב, יהושע ודוד המלך - מרגיש כי ההיסטוריה היהודית אופפת אותו מכל עבר.

המבנה עצום הממדים שסביב "מערכת המכפלה", מעיד על קדמוניותן של המסורות הקשורות בחברון – החומות המקיפות אותו נבנו לפני 2,000 שנה לפחות. מערת המכפלה והנוכחות היהודית בעיר במשך מאות בשנים, העניקו לחברון את מעמדה כאחת מ"ארבע הערים הקדושות" של ארץ ישראל. בראשית המאה ה-19 קבעה גם קבוצה של חסידי חב"ד את מושבה בעיר.

אתר תפילה ידוע נוסף הוא קברו של אבנר בן-נר, שר צבאו של שאול המלך. ברובע היהודי שוכן בית הכנסת אברהם אבינו, שנבנה בימי הביניים. הוא שוקם בעקבות חידוש היישוב היהודי בחברון אחרי מלחמת ששת הימים ב-1967. בבית הדסה, מרפאה שהוקמה בראשית המאה ה-20, שוכנים כיום מוזיאון ודירות מגורים.

הקשר היהודי לחברון נמצא גם בשכונת תל רומיידה: בחפירות שנערכו במקום התגלו שרידים מתקופת מלכי יהודה, ביניהם גם שער העיר.

 


פעילות:

מערת המכפלה, בית הכנסת אברהם אבינו, מוזיאון בית הדסה הכולל חזיון אור קולי מסע בזמן מיוחד, קבר ישי ורות, תצפית על העיר חברון, ביקור באחד מבתי שכונת אברהם אבינו ושיחה עם תושב מקומי (באנגלית).
 עלות – צור קשר!
 הערות:
  1. משך הטיול כ 4 שעות
  2. הדרכה – אנגלית ורוסית
  3. דמי כניסה למוזיאון בית הדסה והחיזיון האורקולי – צור קשר!
  4. ניתן לקבל ארוחת קייטרינג בשרית במחיר צור קשר! בתיאום עם הספק במקום
  5. ניתן לשכור אוטובוס ממוגן ירי ממרכז הארץ: כ 3000 ש"ח מירושלים 2400 ₪ יש לפנות ישירות לדני כהן 052-4317299
  6. מפגש עם האומן ברוך נחשון שמצייר בסגנון ריאליזם פנסטסטי, יצירותיו נמכרות ברחבי העולם.